LaskaKit Simple Joystick

Hledáte hotový vysílač a přijímač, který jednoduše naprogramujete? Pak by se vám mohl líbit náš set vysílače a přijímače: https://www.laskakit.cz/laskakit-simple-joystick-stavebnice/, který je založen na vývojových deskách Arduino a jako přijímač a vysílač jsou použity nRF24L01, který pracuje na frekvenci 2.4 GHz.

Vysílač

Vysílač je založen na vývojové desce Arduino Nano. Vysílač může být napájen z miniUSB přitomného na Arduino Nano nebo ze sady baterií na zadní straně vysílače. 

Jako komunikační modul je využit nRF24L01 s vysílačem a externí anténou. 

Mezi ovládací prvky patří joystick s tlačítkem uprostřed a spínačem na pravé straně. 

Pohyb v osách X a Y obsahují odporové trimry a výstup je namapován na vstupy A0 a A1. Středové tlačítko je připojeno na vstup A2. 

Přepínač je pak připojen na vstup D7.

Celý vysílač můžete vypnout posuvným vypínačem.

Nahrávání kódu do vysílače:

Při nahrávání zvolte desku Arduino Nano. Pokud uvidíte chybovou hlášku o nemožnosti nahrávání, ve volbě procesoru zvolte možnost ATmega328P (old bootloader).

Přijímač

Přijímač je založen na Arduino Pro Micro s mikrokontrolérem ATmega32U4. Bezdrátový modul je opět použitý nRF24L01 v SMD nebo THT verzi – vývojový kit je připraven na osazení jedním z nich.

Výstupem jsou piny D9, D6, D5 a D3, které mohou sloužit jako digitální výstupy, tak i PWM výstupy. 

Jako výstup může sloužit i USB.

Díky použitému mikrokontroléru ATmega32U4, který má v sobě integrované USB rozhraní můžete využít jak klasický USB-CDC (COM port), tak i USB-HID (stejně jako klávesnice nebo myš).

Použití USB-HID z ATmega32U4 jako klávesnice pak můžete vidět na videu níže

Vzorový kód

Data z vysílače jsou odeslána na přijímač, kde data z joysticku a přepínače jsou intepretovány jako tlačítka klávesnice – šipka nahoru, dolů, doprava, doleva a mezerník (ve hře použitý pro rakety).

https://github.com/LaskaKit/Simple_2.4G_Joystick_Transmitter/tree/main/SW/Joystick%20and%20VirtualKeyboard

Nahrávání kódu do přijímače:

Při nahrávání zvolte desku Arduino Pro Micro.

Sdílet článek

5 komentářů

 1. Chybí odkazy na použité položky. Chybí vysvětlení o kompatibilitě a co to je to ESP apod. THT SMD? Napájení, kompatibilita, propojení nic. Zničím to 5V ? Jak se pozná, že k sobě součástky patří ? Musí se to pájet (?).
  Vždycky když vidím něco jiného než Arduino tak tápu, protože to chce na programování jakýsi uart, v tomhle případě taky ? Není potřeba další hardware ?
  Rád bych zkusil i něco jiného než ard, ale nejistota kompatibility, nutnost hardwaru k programování, těžko ozkousitelné WiFi Bluetooth věci když je tam navíc sériová linka v programu apod mě kotví ke klasice.

  1. Dobrý den, v tomto případě se jedná o kompletní stavebnici: https://www.laskakit.cz/laskakit-simple-joystick-stavebnice/. Do článku jsem tento odkaz také doplnil. Je primárně určena již pokročilejším uživatelům, kteří mají už nějaké povědomí o použitých komponentách. Nicméně pro začátečníky nebývá problém tuto stavebnici setavit a provozovat. Záleží na každém, jak je zdatný. Jak se pozná, že součástky k sobě patří? Je to dáno tím, že to prodáváme jako kompletní sadu a máme to tedy již vyzkoušené. Zda je nutné pájet? Ano, je to stavebnice. Jestli jsem se správně na článek díval, tak zmínka o ESP tam nikde není. Co znamenají zkratky SMD a THT by mělo být jasné každému, kdo se alespoň trochu zabývá elektronikou. Jedná se o obecné označení technologie montáže elektronických součástek a modulů: SMD – technologie povrchové montáže a THT – „klasická“ technologie s vývody. Podrobnosti zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/SMT_(v%C3%BDroba_elektroniky), https://en.wikipedia.org/wiki/Through-hole_technology(bohužel jen v angličtině).

 2. Dobrý den/Ahoj,
  zajímaly by mě podrobnější možnosti nastavení. Například velikosti výchylek a rychlost serv.
  Děkuji za info.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se také líbit