Mezi jednu z nejpopulárnějších desek, které jsme sami vyvinuli, dozajista patří LaskaKit ESP-VINDRIKTNING. Proč? Protože z „hloupého čidla prachových částic“ lze jednoduchým prohozením řídících desek udělat čidlo chytré, které se například dokáže připojit na Wi-Fi a odeslat data na TMEP.cz nebo na tvůj server domácí automatizace.
V době psaní článku už testujeme třetí verzi této desky určené pro Ikea VINDRIKTNING, která doznala značných vylepšení na základě podnětů od bastlířů, kteří si tuto desku koupili. Jaké jsou tedy změny?
USB-UART převodník jako programátor
Prvním vylepšením je změna USB-UART převodníku, který slouží jako programátor. Z CH340C jsme přešli na CH9102F. Zejména kvůli menší velikosti čipu a lepší dostupnosti.
Stabilizátor napětí na 3.3V
Máme rádi HT7833, nízká vlastní spotřeba, úbytek napětí. Ale v téhle aplikaci jsme se ho rozhodli zaměnit za BL8701 – ten dosahuje vyššího maximálního proudu (až 1.5A namísto 0.5A u HT7833) a má i nižší vlastní úbytek napětí.
Napájení ventilátoru
Někteří bastlíři si stěžují na hluk z ventilátoru, který je osazen společně s čidlem prachových částic v Ikea VINDRIKTNING. Spínací tranzistor je řízen GPIO12 ESP32, ale jako napájení si může bastlíř zvolit 3.3V nebo 5V napájení (výchozí) – v případě potřeby napájení ventilátoru z 3.3V stačí přeříznout 5V stranu a propájet pájecí propojku V_FAN na 3.3V.
Infračervené čidlo
Jednak jsme změnili typ čidla z PT26-21B na PT26-51B, což je infračervený fototranzistor, který je citlivější než předchozí model. Výstup tranzistoru je připojen na GPIO33 namísto GPIO4. Díky této změně může být analogová hodnota čtena i během aktivní Wi-Fi.
Poznámka: Analogová hodnota z GPIO4 nemůže být použita během aktivní Wi-Fi. Tento ADC kanál totiž používá analogová část Wi-Fi ESP32.
Pull-up rezistory na I2C
Pull-up rezistory jsou i na desce verze 3, použité jsou ale v případě, že je zapájena pájecí propojka I2C_PULL_UP.
Bzučák na desce
Jestli něco bastlířům hodně chybělo, tak to byl zvukový výstup z ESP32, které by šlo použít jako upozornění. Třeba na enormní koncentraci pevných částic či jako notifikace jiného upozornění.
Tak jsme ho tam osadili. Je řízen z GPIO2.
Přijímač a dekodér IR signálu z ovladače
Ovládat ESP-Vindriktning z dálkového ovladače bylo jedno z prvních přání bastlířů. Vyslyšeli jsme jej a přidali součástku IRM-H638T, který přijmaný signál z IR ovladače vyčistí a pošle do pinu GPIO26 čistý signál pro dekódování samotné zprávy. Použít tak můžeš asi nejpopulárnější Arduino knihovnu IRremote.
E-shop: https://www.laskakit.cz/laskakit-esp-vindriktning-esp-32-i2c/
Jedna odpověď
I have been eagerly waiting for the release of the VINDRIKTNING board which was advertised to be available on your website this month (March 2023). However, I have noticed that the board is not yet available for purchase.
I would like to inquire if there is any update regarding the release date of the board. Do you happen to have an estimate for when this board will be available for purchase on your website?