V tomto článku se podíváme na rozdíly mezi jednodeskovými počítači Raspberry Pi a Rock Pi, porovnáme si jejich parametry – co mají společného a co naopak rozdílného – a upozorníme na rozdíly, které jsou důležité, pokud je budeš chtít navzájem prohodit.
Proč? Protože Raspberry Pi není nikde skladem a lidé potřebují adekvátní náhrady. Pojďme se na jednu z nich podívat – Rock Pi 4C+.
Nedostatek čipů v poslední době vedl k tomu, že desky Raspberry Pi jsou téměř všude vyprodané, a tak se mnoho lidí začalo ptát jestli Raspberry Pi nemohou nahradit za jiný jednodeskovým počítačem v jejich projektech . Proto si v tomto článku porovnáme Raspberry Pi 4B a Rock PI 4C+ a řekneme si, na co si dávat pozor v případě, kdy je chceš zaměnit v již hotovém projektu.
Co mají společného?
Jak jsme už zmínili výše, oba to jsou jednodeskové počítače, to znamená že na rozdíl od běžného počítače, který pravděpodobně teď sedí někde vedle tebe, mají CPU, GPU, paměti a další čipy na jediném plošném spoji. To jim dovoluje mít znatelně menší rozměry než běžné pc, zatím co dokážou mnoho podobných věcí.
Porovnáme desku Raspberry Pi 4B (více o Raspberry Pi zde) a Rock Pi 4C+, protože si jsou relativně podobné – vzhled, velikost, rozmístění konektorů, cílová skupina uživatelů.
Oba jednodeskové počítače mají 40 pinový výstup s prakticky stejným pinoutem. To zjednodušuje přenesení projektu z jedné na druhou, protože není nutné nic přepojovat, kromě desky samotné.
Oba mají dvoujádrový procesor Cortex-A72 s operační frekvencí 1.5 GHz, Rock Pi má ale navíc ještě další čtyřjádrový procesor Cortex-A54.
RAM mají oba po 4GB.
Jestli jsi někdy pracoval s Raspberry Pi, pak jistě víš, že se operační systém nahrává na microSD kartu, která se zasouvá do slotu na spodní straně desky. Z ní se pak nahrává systém a slouží jako uložiště dat.
V případě, že ne, zde najdeš náš návod.
Stejně jako Raspberry Pi, tak i Rock Pi mají stejné periferie. Oba mají konektor pro ethernet, dva normální a dva vylepšené USB 3.0 konektory. Audio jacky jsou sice na venek stejné, ale u Rock Pi mohou fungovat i jako vstup, tedy mikrofon, narozdíl od Raspberry Pi kam můžeš připojit jenom reproduktory. Dva micro HDMI porty, které připomínají (ale nejsou) micro USB na stranách každé desky slouží k připojení monitorů. Oba mají taky konektory pro kameru a další periferie přímo uprostřed desky. Výhodou Rock Pi je integrovaný konektor pro připojení SSD paměti.
Jak Rock Pi tak Raspberry Pi se napájejí z USB-C portu.
Rock Pi je oproti Raspberry Pi o něco dražší, na druhou stranu má také vyšší výkon a v poslední době je také mnohem jednodušší jej sehnat.
Kolem a kolem jsou si desky extrémně podobné vzhledem a pozicí konektorů. Stačí vypojit kabely z Raspberry Pi, odšroubovat pár šroubků, desky vyměnit a zase přišroubovat a zapojit.
Čím se liší?
Rock Pi 4C+ je výkonnější, disponuje navíc možností připojení SSD paměť. V tom je jeho velká výhoda.
Abychom nebyli jenom u výhod, mrkneme i na (případné) nevýhody.
Nejvýznamnější rozdíl je v softwaru – operačním systému. Každá z desek má jiný oficiální operační systém, Raspberry Pi má Raspberry Pi OS (dříve Raspbian) a u Rock Pi si můžeš vybrat ze tří oficiálních OS:
Android 10 Tablet version
Ubuntu Server 20.04
Debian 9 Desktop
To je slušná nabídka OS, která se časem bude jistě rozšiřovat – verze 4C+ je na trhu relativně krátce oproti starší verzi Rock Pi 4B+, který jich má v nabídce ještě mnohem více. Oba mají samozřejmě mnoho dalších komunitních OS.
V závislosti na tom, co máš za projekt, může tohle být menší problém.
Pokud bude tvůj projekt softwarový – například multimediální centrum, vlastní hostování aplikací, server, streamování videí a filmů a podobné, přechod by mohl být velmi hladký. Sami používáme 4B+ jako multimediální centrum a ten přidaný výkon je hodně znát.
To jsou projekty, kde se běžně I/O piny s připojenými komponentamy nepoužívají. Většina těchto aplikací rovnou běží nebo má verze pro jeden z Rock Pi operačních systémů. Samozřejmě to nemůžeme generalizovat pro všechny aplikace, ale Rock Pi má dobrou podporu komunity a je slušná šance, že i kdyby nastal nějaký problém, řešení najdeš – odkaz na komunitní fórum je tady.
Se součástkami jako OLED display, různé sensory – teplota, vlhkost, CO2 a podobnými zařízeními to může být složitější. Většina knihoven které jsi používal na Raspberry Pi nebude na Rock Pi sama o sobě fungovat – což je logické, protože Rock Pi 4C+ má jiný (výkonnější) procesor a knihovny, které používáš nebo sis napsal přistupují k jinému hardwaru. Ale máš dvě možnosti jak tento problém vyřešit: buďto si stáhneš knihovnu přímo pro Rock Pi (například tady je velká knihovna se spousty příkladů jak pracovat s GPIO, SPI, I2C, ADC aj. a upravíš si knihovny) nebo druhou možností je, že najdeš program, který přeloží kód z knihoven jako RPi.GPIO knihovny – něco jako je Adafruit-Blinka 8.2.0.
Jaký jednodeskový počítač vybrat?
Myslím, že sis na tuhle otázku během čtení řádků výše už odpověděl. Přechod se softwarovými projekty nebude povětšinou větší problém. Prostě nainstaluješ Ubuntu nebo Debian a doinstaluješ balíky, které potřebuješ.
My jsme třeba přehodili Raspberry Pi 4B v zařízení RasPad (výukový tablet) na Rock Pi 4C+. Jen jsme nainstalovali systém a RasPad funguje bez problémů.
V případě použití I/O, myšleno ovládání GPIO, I2C, SPI, díky dostupné knihovně libmraa by napsání vlastního scriptu nemělo být složité a to díky vzorovým kódům, které po instalaci najdeš v /usr/local/share/mraa/examples/ . Pokud ale používáš cizí, složitou knihovnu, která ovládá nejrůznější externí čidla a zařízení, asi to bude velká výzva to překopat a v tomto případě bude lepší si počkat na Raspberry Pi 4B nebo použít starší verze jako 3B aj.
Nezapomeň ale, že Rock Pi 4C+ disponuje mnohem vyšším výkonem a jednoduše rozšířitelnou pamětí skrze SSD konektor a eMMC paměť taky není na škodu 🙂
Na co si dát navíc pozor při přechodu z Raspberry Pi na Rock Pi?
Ať už měníš, protože se ti hodí výhody Rock Pi nebo protože sehnat Raspberry je v této době jako vyhrát v loterii, je několik věcí na které je třeba si dávat pozor – navíc kromě výše zmíněných vlastností.
První velká změna je umístění procesoru a RAM paměti. Jednodeskové počítače Rock Pi jsou v tomto ohledu určitá výjimka, protože na rozdíl od zbytku jiných jednodeskových počítačů nemá RAM a procesor na horní straně (strana s I/O piny) jako Raspberry Pi, ale má na spodní straně (kromě pár typů). Na to je důležité myslet při volbě chlazení, protože drtivá většina chladících modulů pro Raspberry Pi není možné použít s Rock Pi. Radxa má vlastní oficiální chladiče ať už aktivní, pasivní nebo ve formě krabičky které máme v nabídce.
To je z hardwarových problému vše. Komplikací při přechodu mezi RPi a Rock Pi bude ale software, s tím vám tak snadno nepomůžeme a v případě problémů se zeptat na oficiálním fóru.
Rock Pi 4C+ najdeš u náš na e-shopu: https://www.laskakit.cz/radxa-rock-pi-4-c–rk3399-4gb-ram/
Specifikace (anglicky):
- RK3399T 64bit hexacore processor
- Dual Cortex-A72, frequency 1.5GHz (up to 2GHz) with quad Cortex-A53, 1.4Ghz (os to 1.6GHz) with separate NEON coprocessor
- GPU
- Mali T860MP4 gpu, supports OpenGL ES 1.1 /2.0 /3.0 /3.1 /3.2, Vulkan 1.0, Open CL 1.1 1.2, DX11.
- Memory LPDDR4
- 64bit dual channel LPDDR4@3200Mb/s, 4GB
- SPI Flash (optional)
- 32Mb SPI flash can be mounted – NVMe boot or e.g. Network boot via SPI supported*
- *will reduce available DSI lanes by 2
- Wifi/BT Antenna (for Wifi model)
- Wifi/BT with external antenna support (uFL)
- Storage eMMCmodule (optional)
- Optional industrial level high performance eMMC module, 16G/32G/64G/128G available (click on module bottom side)
- Micro SD card
- SD card slot supports up to 128GB uSD card
- M.2 SSD
- M.2 (M) 2230 up to 2T M.2 NVME SSD via PCIe 2.0 x4 interface
- Display HDMI
- Micro HDMI 2.0 up to 4k@60 (Type D), H.265/VP9 (HEVC) hardware decode
- Micro HDMI 2.0 up to 2k@60 (Type D), H.264 hardware decode
- Peripherals
- Display MIPI DSI
- MIPI DSI 4 lanes display via FPC connector
- Two of HDMI/HDMI2/MIPI DSI can work at the same time, support mirror or extend mode.
- Camera MIPI CSI
- MIPI CSI 2 lanes via FPC connector, support up to 8MP camera
- Audio
- Audio 3.5mm jack with mic with improved mechanics
- HD codec that supports up to 24-bit/96kHz audio
- Output can drive 32Ohm head phones directly
- USB 3.0
- USB 3.0 HOST x1
- USB 3.0 OTG port x1 (upper one)
- hardware switch for host/device switch, upper one
- USB 2.0
- 2x USB HOST ports
- Network
- Wireless (wifi version only)
- Wireless 802.11 b/g/n/ac
- Bluetooth 5.0
- LAN
- GbE LAN (with PoE support via add on PoE HAT)
- IO 40-pinexpansionheader :
- – 1 x UART
- – 2 x SPI bus
- – 2 x I2C bus
- – 1 x PCM/I2S
- – 1 x SPDIF
- – 1 x PWM
- – 1 x ADC
- – 6 x GPIO
- – 2 x 5V DC power in
- – 2 x 3.3V power pin
- Others
- Power button
- Dual pin PWM fan header (controller chip onboard)
- Power USB-C recommended 5V/5A
- Size 85mm x 54mm
- NOTE! Fits mechanically many of the existing Raspberry Pi 4 accessories
Jedna odpověď
Dobrá práce