Voltmetr, ampérmetr, napájecí regulovatelný zdroj, elektronická zátěž, analyzátor digitálních sběrnic – zařízeních, které bastlíř opravdu potřebuje je hodně. My ti tu popíšeme ty, které, podle nás, musí mít každý bastlíř opravdu doma.
Digitální multimetr
Multimetr je naprostý základ každé dílny, garáže i jen pracovního stolu. Multimetrů je celá řada – některé umí měřit jen (stejnosměrný a střídavý) proud (funkce ampérmetr) a napětí (funkce voltmetr), jiné umí měřit i teplotu (funkce teploměr), kapacitu kondenzátorů nebo mají třeba diodový režim pro měření diod.
Nejlevnějším multimetrem, který u nás můžeš najít je Aneng DM850 a ačkoliv je velmi levný, můžeš u něj využít spoustu dostupných funkcí. Od měření napětí, proudu přes měření odporu až po měření diod nebo NPN a PNP tranzistorů.
Dražším multimetrem je u nás pak Aneng AN8008, ten má lepší přesnost a rozsah měřených veličin než DM850, navíc obsahuje i měření frekvence a duty-cycle (pracovní cyklus).
Díky skvělému poměru ceny a dostupných možností měření si jej chválí i bastlíři, kteří si jej zakoupili.
Mezi multimetry se řadí i takzvané klešťové multimetry – to jsou multimetry, které dokáží měřit proud obvodem bez nutnosti jej rozpojit. To je například Aneng ST205. ST205 je opravdu malý, ale i přes svou skromnou velikost nabízí celou paletu měřících možností – od základních jako je měření proudu a napětí, až po měření kapacity, frekvence a odporu.
Panelové měřící přístroje
Ne vždy bastlíři potřebují přenosné měřící zařízení. Občas nám stačí takzvaný panelový voltmetr a/nebo ampérmetr. Ten se hodí právě u pracovního stolu.
My (a i další bastlíři) jsme si oblíbili tento panelový voltmetr a ampérmetr – ten změří střídavé napětí od 60 do 500V a střídavý proud od 0,3 až do 50A.
Toto panelové měřidlo obsahuje i proudové trafo a není tedy nutné jej někde dokupovat.
Pokud ale nepotřebuješ měřit střídavé napětí/proud, ale stejnosměrný, pak tu máme i tuhle verzi. Tento panelový voltmetr a ampérmetr dokáže měřit 0-100V a proud 0-10A.
Automatický tester součástek
Funguje ten tranzistor nebo ne? A jakou hodnotu má ten rezistor? Není nic lepšího, než mít v dílně tento univerzální tester součástek – jednak zjistí jakou součástku jsi zapojil, a za druhé i změří její parametry. Odpor, kapacita, indukčnost, tranzistory NPN, MOSFET nebo diody – pro tenhle automatický tester součástek nic z toho není problém.
Multifunkční USB tester
Máš zařízení, které napájíš přes USB? Pak se ti bude hodit tento multifunkční USB tester, který měří napětí, procházející proud, kapacitu, vnitřní odpor a příkon. Navíc dokáže detekovat protokoly jako QC2.0, QC3.0, USB-PD a i třeba Apple 2.4A.
Osciloskop
Potřebuješ vědět, co se děje v tvém analogovém zesilovači nebo na napájecí větvi tvého zdroje?
Bez osciloskopu to nepůjde – jeden takový základní osciloskop pro měření analogové hodnoty máme v nabídce i my. DSO138 je to jednokanálový osciloskop se šířkou pásma až 200 kHz.
Generátor funkcí
Generátor funkcí FG-100 je v dílně nepostradatelný. Generátor umí generovat jak sinusový (1-500kHz) signál tak i obdélníkový a trojúhelníkový (1-20kHz). A to rozhodně není vše.
Analyzátor digitálních sběrnic
Ladíš I2C sběrnici? SPI nebo UART? Pak logický analyzátor musíš mít. SL-USB8CH má vzorkovací frekvenci až 12 MS/s a obsahuje až 8 vstupů. Software, kam data posílá, je umí pohodlně dekódovat.
SL-USB8CH připojíš od operačního systému Windows až po MAC OS a pro vizualizaci dat můžeš použít program Logic od Saleae, nebo PulseView.
Elektronická zátěž
Elektronická zátěž najde své uplatnění v každé dílně. Kromě zatížení zařízení umí samozřejmě měřit i napětí, procházející proud, kapacitu baterie a umí i funkci wattmetru. A to není vše – obsahuje i nejrůznější alarmy – vysokého/nízkého napětí, proudu, teploty, nebo funkci časovače.