Teploměr do každého domova a kanceláře s automatickým výběrem dat dle připojeného čidla.

Vnímáme potřeby zákazníků a jedním z nejčastějších dotazů je „Nemáte něco univerzálního, pro měření teploty, CO2? A aby to bylo úsporné a vydrželo to na baterku dlouho.“

Máme! Prostě univerzální velmi úsporný displej (ePaper) s řídící deskou ESPink-Shelf 2.13″, ke kterému můžeš připojit čidlo teploty a vlhkosti SHT40 nebo čidlo teploty, vlhkosti a tlaku BME280 nebo čidlo teploty, vlhkosti a koncentrace CO2 SCD41 a program sám najde připojené čidlo. Názorná ukázka je na videu níže.

Takže naše kompaktní deska s ePaperem o velikosti 2.13″ může sloužit jako nejen přenosný teploměr. Napsali jsme kód, který stačí zkompilovat v Arduino IDE a ten dělá vše za tebe. Najde připojené čidlo, vyčte z něj všechna dostupná (naměřená) data a zobrazí na displeji.

ESPink-Shelf zároveň měří i napětí připojené baterie a při poklesu pod 3.7V zobrazí malý nápis „vybitá baterie“ v dolní části displeje, při napětí pod 3.4V zobrazí tento nápis přes celou obrazovku.

Díky malým rozměrům ale zároveň velmi dobré čitelnosti textu je možné ESPink-Shelf vestavět do různých krabiček – dle tvých potřeb.
My si oblíbili krabičku od designera @skoro, jeho model krabičky pro 3D tisk je dostupný na https://www.printables.com/model/760402-espink-shelf-snap-fit-box

Náš kód pro zobrazení
– teplota, vlhkost s SHT40
– teplota, vlhkost a tlak s BME280
– teplota, vlhkost a koncentrace CO2 s SCD41
je dostupný na našem githubu
>>>https://github.com/LaskaKit/ESPink-Shelf/tree/main/SW/Multisensor <<<

Výchozí hodnota aktualizace naměřených dat je 15 minut.
ESPink-Shelft 2.13″ můžeš koupit na https://www.laskakit.cz/laskakit-espink-shelf-213-esp32-e-paper/
Baterie s konektorem máme k dispozici 200 mAh nebo 400 mAh.
Modul s čidlem SHT40 (teplota, vlhkost) je na https://www.laskakit.cz/laskakit-sht40-senzor-teploty-a-vlhkosti-vzduchu/
Modul s čidlem BME280 (teplota, vlhkost, tlak) je na https://www.laskakit.cz/arduino-senzor-tlaku–teploty-a-vlhkosti-bme280/
Modul s čidlem SCD41 (teplota, vlhkost, CO2) je na https://www.laskakit.cz/laskakit-scd41-senzor-co2–teploty-a-vlhkosti-vzduchu/

Tip na závěr:

Vzhledem k tomu, že nepoužíváme WiFi ani Bluetooth, můžeme si dovolit snížit frekvenci CPU z výchozích 240 MHz na 40 MHz.

A úspora energie je opravdu významná, což dokládá měření spotřeby celého zařízení.

Sdílet článek

5 Responses

  1. Dobrý den,
    je někde dostupný kód programu tak, aby se údaje zobrazovaly stejně jako na uvedeném obrázku?
    Po nahrání programu z githubu jsou hodnoty rozloženy úplně jinak.
    Měřím teplotu, vlhkost a koncentraci CO2 s SCD41.

    1. To jde upravit v kódu – změnit souřadnice pro jednotlivé hodnoty v části kódu pro čidlo SCD41 a připsat řádky aby se k hodnotám doplnily jejich jednotky (ppm pro co2, C k teplotě a % k vlhkosti).
      Zde mám malý problém, že se mi nezobrazí stupně °C, jenom C.
      A pro hodnotu co2 bude třeba odkomentovat příslušný řádek include pro velikost fontu Monospaced_bolditalic_70.h a v části kde se zapisuje hodnota koncentrace přepsat velikost z 50 na 70.
      Vytvořit samostatně celý program ještě neovládám, ale metodou pokus omyl jsem pochopil alespoň jak se to zobrazuje. Takže to zas až tak těžké není.
      k upravení výstupu stačí jen pár instrukcí:
      display.setFont
      display.setCursor
      display.print
      syntaxe je jasná z kódu. A hlavně si komentovat jednotlivé úpravy, člověk pak pochopí co udělal
      Takže nyní krabička zobrazuje hodnoty stejně jako na té fotce, až na napětí, které mám ve voltech a ne v %.
      Bezva věc, těším se až udělám další krabičky.

      Jdu dál experimentovat.

  2. Dobrý den.
    Včera došel modul s displejem a senzorem BME280. Podařilo se zprovoznit. Mám dotaz, proč celý displej po nastavené době „sleep“ režimu při vyčtení a zobrazení hodnot cca třikrát problikne. To asi pro běžný provoz není žádoucí. Pouze změna hodnot bez blikání celého displeje v inverzním režimu.
    Děkuji za pomoc.

    1. Dobry den,
      je to vlastnost vsech ePaper displeju. Vsechny se nejprve smazou (to blikani) a pak teprve zapisi. To je dano technologii samotneho displeje.

      Je mozne pouzit (po uprave kodu) castecny prekresleni, ale i tohoto rezimu je nutne jednou za cas prekreslit cely displej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se také líbit

Nejčtenější články